Two small speakers are separated by a distance of 7 cm, as shown. The speakers a
ID: 2254014 • Letter: T
Question
Two small speakers are separated by a distance of 7 cm, as shown. The speakers are driven in phase with a sine wave signal of frequency15 kHz. A small microphone is placed a distance 1.4 m away from the speakers on the axis running through the middle of the two speakers, and the microphone is then moved perpendicular to the axis. Where does the microphone record the first minimum of the interference pattern from the speakers as measured from the axis? The speed of sound in air is 343 m/s.
( ) m (from axis)
and the first maximum
( )m (from axis)
Explanation / Answer
Constructive interference condition: d*sin(theta1) = m*lamda ,m =0,1,2
Destructive interference condition:d*sin(theta2) =(m+1/2)*lamda ,m =0,1,2,
lamda= (343/15) *10^-3=0.02286
7*10^-2* sin(theta1)= 0.02286
sin(theta1)=19.067
distance from axis is L*tan(theta1)=0.483 mts-------maxima
7*10^-2* sin(theta2)= 1.5*0.02286
theta2=29.33
distance from axis is L*tan(theta2)=0.7866 mts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.