Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two small speakers are separated by a distance of 7 cm, as shown. The speakers a

ID: 2039414 • Letter: T

Question

Two small speakers are separated by a distance of 7 cm, as shown. The speakers are driven in phase with a sine wave signal of frequency 12 kHz. A small microphone is placed a distance 1.4 m away from the speakers on the axis running through the middle of the two speakers, and the microphone is then moved perpendicular to the axis.

Where does the microphone record the first minimum of the interference pattern from the speakers as measured from the axis (in meters)? The speed of sound in air is 3 m/s. Do not use the small angle approximation for this problem.

Microphone Speakers

Explanation / Answer

we know that,

v = f lambda

lambda = v/f = 343/(12 x 10^3) = 0.0286 m = 2.86 cm

We know that, d sin(theta) = lambda/2

theta = sin^-1(2.86/2 x 7) = 11.8 deg

y = L tan(theta)

y = 1.4 x tan11.8 = 0.292 m

Hence, y = 0.292 m = 29.2 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote