Two small speakers are separated by a distance of 7 cm, as shown. The speakers a
ID: 1914716 • Letter: T
Question
Two small speakers are separated by a distance of7cm, as shown. The speakers are driven in phase with a sine wave signal of frequency11kHz. A small microphone is placed a distance0.6m away from the speakers on the axis running through the middle of the two speakers, and the microphone is then moved perpendicular to the axis. Where does the microphone record the first minimum of the interference pattern from the speakers as measured from the axis? The speed of sound in air is 343 m/s
__________ m (from axis)
and the first maximum
__________ m (from axis)
Explanation / Answer
d= 0.07 m
D= 0.6 m
f= 11000
wavelength = 0.031 m
now, y = n D / d
ist maxima occurs at 0.2672 m
minima occurs at = 0.133
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.