Two 2 g spheres are suspended by 7 cm long light strings. A uniform electric fie
ID: 2255133 • Letter: T
Question
Two 2 g spheres are suspended by 7 cm long light strings. A uniform electric field is applied in a horizontal direction and the spheres have charges of -5.0 x 10^-8 C and 5.0 x 10^-8 C on them.
a) Determine the electric field intensity that enables the spheres to be in equilibrium at theta= 10o.
b) What would be the angle theta if there was no electric field?
Two 2 g spheres are suspended by 7 cm long light strings. A uniform electric field is applied in a horizontal direction and the spheres have charges of -5.0 times 10^-8 C and 5.0 times 10^-8 C on them. Determine the electric field intensity that enables the spheres to be in equilibrium at theta= 10o. What would be the angle theta if there was no electric field?Explanation / Answer
r = L*sin10
Fe = k*q^2/(2r)^2 = k*q^2/4r^2
Fe = E*q
along y axis
T*cos10 = mg======> T = 112.872e?3
along x axis
Tsin10 + Fe = Eq
E = 582.352e+3 N/C
b) theta = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.