A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m 1 = 1
ID: 2255857 • Letter: A
Question
A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m1 = 1.0 kg and m2 = 1.18 kg. If the larger mass descends a distance of 2.9 m from rest in 2.6732 s, what is the acceleration of gravity at that place? (Ignore the effects of pulley mass and friction.)
A classroom demonstration is done with an Atwood machine. The masses are m1 = 1.0 kg and m2 = 1.18 kg. If the larger mass descends a distance of 2.9 m from rest in 2.6732 s, what is the acceleration of gravity at that place? (Ignore the effects of pulley mass and friction.)Explanation / Answer
m2g-T= m2a
T- m1g=m1a
a=(m2-m1)g/(m1+m2)
= (0.18/2.18)g
=0.08257g
now,
s= 0.5 a t^2
a= 2.9/(0.5*2.6732^2)
=0.81164
g= 0.81164/0.08257
=9.8297 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.