A class of 250 students took a test. Suppose their scores were normally distribu
ID: 3044821 • Letter: A
Question
A class of 250 students took a test. Suppose their scores were normally distributed with a mean score of 70 and a standard deviation of 10. Answer the following questions.
(a) WHAT STANDARD SCORE (z-score) "cuts off" an area in the right tail of 0.05 = 5%? That is, for what value of z is there a 5% probability of a score being greater than z? You will need to use Table B1. Remember that the table shows the area from 0 to z. Also, you will need to interpolate between two values in the table. Report your answer to 3 decimal places.
(b) Sally is one of the students. What is the minimum ("cutoff") RAW SCORE must she get in order to be in the top 5% of the class on this test? Round to the nearest whole number.
Explanation / Answer
a) for right tail value of 0.05 ; critical value of z =1.645
b)minimum score required =mean +z*std deviation =70+1.645*10 =86
(please try 87 if above does not work due to rounding on upside)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.