Consider a long straight line of charge with 0.05 C/m of charge. Centered on thi
ID: 2257208 • Letter: C
Question
Consider a long straight line of charge with 0.05 C/m of charge. Centered on this line of charge is a enclosing Gaussian surface that is a cylinder of radius 0.2 m and length of 0.3 m, as indicated in the adjacent figure. Hint, the circumference of a circle is 2?r, the area of a circle is ?r2 and the surface area of a cylinder (not counting the ends) is 2?rl, where l is the length of the cylinder.
7. What is the total net electric flux coming out of this enclosing Gaussian surface?
ans 1.7E9
8. How much of the electric flux (prob, 7) comes out through the ends of the cylinder?
ans 0
9. What is the electric field at a distance 0.2 m from the line of charge?
ans 14.5E9
Explanation / Answer
7) net flux = qenc/e0 = 0.05*0.3/8.85E-12 = 1.7E9
8) since all the flux comes out radially, 0
9)
net flux = EA
A = 2 pi r l
E = 1.7E9/(2*pi*0.2*0.3) = 14.5E9
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.