A circular loops with a radius r = 5 cm is placed in a changing magetic field, B
ID: 2257246 • Letter: A
Question
A circular loops with a radius r = 5 cm is placed in a changing magetic field, B that is perpindicular to the plane of the loop (see figure attached). At t = 0 s , the magnitude of the magnetic field is 0. The loop carries 5 ohm resistance. At time t = 2s the magnitude of the magnetic field is 80 T.
A) Find the magnitude of the induced emf in the loop
B) Find the magnitude and direction of the current in the loop.
Explanation / Answer
a)
e = area*(change in B)/Time
= pi*(0.05^2)*80/2
= 0.3142 V
b)
I = e/R = 0.3142/5 = 0.0628 amp
Direction- anticlockwise so that magnetic field due to this anticlockwise current will be upward, so it will oppose the increase in downward magnetic field.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.