A constant horizontal force P=150 lb is applied to the linkage as shown. With th
ID: 2260809 • Letter: A
Question
A constant horizontal force P=150 lb is applied to the linkage as shown. With the 30-lb ball initially at rest on its support with theta=60 degrees, calculate the velocity v of the ball as theta approaches zero where the ball reaches its highest position
A constant horizontal force P=150 lb is applied to the linkage as shown. With the 30-lb ball initially at rest on its support with theta=60 degrees, calculate the velocity v of the ball as theta approaches zero where the ball reaches its highest positionExplanation / Answer
when theta approaches zero the link connecting the ball will be pepndicular
the work done by the force P = P * 9 *sin(theta) =1169.13
the potential energy of the ball when its vertical = m* g*(18-18cos(theta)) = 104279.3
the potential energy is greater at the highest point is greater than the work input so it will never reach the point
the kinetic energy of the ball = 1/2m*v^2
applying the conservation of energy
work = P.E + KE
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.