A 2.7 kg particle moving along the x -axis experiences the force shown in the fi
ID: 2261974 • Letter: A
Question
A 2.7 kg particle moving along the x-axis experiences the force shown in the figure. The particle's velocity is 2.3 m/s at x = 0 m. What is its velocity at x = 2 m and 4 m? (Indicate the direction with the sign of your answer. Assume the particle is initially traveling in the positive x-direction.)
http://www.webassign.net/knight2/11-p-016.gif
Explanation / Answer
Area from x = 0 to x = 2 gives change is momentum=> 10 * 2 * 1/2 = 10
Therefore change in velocity = 3.7 m/s positively => V at x = 2m = 6 m/s
Net area at x=4 = 0 => No change in momentum => V at x=4 = V at x=0 = 2.3 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.