A 2.7 kg block with a speed of 12 m/s collides with a 13 kg block that has a spe
ID: 1905978 • Letter: A
Question
A 2.7 kg block with a speed of 12 m/s collides with a 13 kg block that has a speed of 6.4 m/s in the same direction. After the collision, the 2.7 kg block is observed to be traveling in the original direction with a speed of 4.3 m/s. (a) What is the velocity of the 13 kg block immediately after the collision? (b) By how much does the total kinetic energy of the system of two blocks change because of the collision? (c) Suppose, instead, that the 2.7 kg block ends up with a speed of 4.9 m/s. What then is the change in the total kinetic energy?Explanation / Answer
Applying consevation of momentum
(a) (2.7 x 12) + (13 x 6.4) = (2.7 x 4.3) + (13 x v)
v = 8 m/s ANS
(b) initial kinetic energy = 1/2 x 2.7 x 122 + 1/2 x 13 x 6.42 = 460.64
Final Kinetic energy = 1/2 x 2.7 x 4.32 + 1/2 x 13 x 82 = 440.96
Change = 19.68
(c)
Applying consevation of momentum
(a) (2.7 x 12) + (13 x 6.4) = (2.7 x 4.9) + (13 x v)
v = 7.87 m/s ANS
(b) initial kinetic energy = 1/2 x 2.7 x 122 + 1/2 x 13 x 6.42 = 460.64
Final Kinetic energy = 1/2 x 2.7 x 4.92 + 1/2 x 13 x 7.872 = 435
Change = 25.64
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.