A 2.53-muF capacitor is charged to 747 V and a 6.83-muF capacitor is charged to
ID: 1448037 • Letter: A
Question
A 2.53-muF capacitor is charged to 747 V and a 6.83-muF capacitor is charged to 578 V. These capacitors are then disconnected from their batteries. Next the positive plates are connected to each other and the negative plates are connected to each other. What will be the potential difference across each and the charge on each? Determine the potential difference across the first capacitor. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Part B Determine the potential difference across the second capacitor. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Part C Determine the charge across the first capacitor. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units. Part D Determine the charge across the second capacitor. Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
before connecting
Q1 = C1*V1
Q2 = C2*V2
after connecting
Q1' + Q2' = Q1 + Q2
V*(C1+C2) = C1*V1+ C2*V2
V = (C1*V1) + (C2*v2))/(C1+C2)
V = ((2.5*10^-6*747)+(6.8*10^-6*578))/(2.5*10^-6 + 6.8*10^-6))
V = 623.43 V
part A
v1 = 623.43 V
part B
v2 = 623.43 V
part C
Q1' = C1*V = 2.5*10^-6*623.43 = 1558.575 uC
part D
Q2' = C2*V = 6.8*10^-6*623.43 = 4239.324 uC
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.