A 2.5-cm thick sheet of plastic (k = 2.42 W/m-K) is to be bonded to a 5-cm thick
ID: 2995724 • Letter: A
Question
A 2.5-cm thick sheet of plastic (k = 2.42 W/m-K) is to be bonded to a 5-cm thick aluminum plate (k = 229 W/m-K). The glue that will accomplish the bonding is to be held at a temperature of 325 K to achieve the best adherence, and the heat to accomplish this bonding is to be provided by an external source. The convective heat transfer coefficient on the outside surfaces of both the plastic and aluminum is 12 W/m2-K, and the surrounding air is at 295 K. What is the required heat flux if it is applied to the surface of the plastic? Assume steady state conditions and that there is no heat transfer by radiation.Explanation / Answer
heat flux for plastic = q/A = 1 / { 1/h1 + L1 / k1 + L2 / K2 + 1 / h2 }
= 1 / { 1 / 12+ 0.025 / 2.42 + 0.05 / 229 + 1 / 12 }
= 1 / 0.177
= 5.65 watt / m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.