A 2.530 kg block of wood rests on a steel desk. Please show all work A 2.530 kg
ID: 2278889 • Letter: A
Question
A 2.530 kg block of wood rests on a steel desk. Please show all work
A 2.530 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is mu s = 0.605 and the coefficient of kinetic friction is mu k = 0.305. At time t = 0, a force F = 9.23 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: Consider the same situation, but this time the external force . Again state the force of friction acting on the block at the following times:Explanation / Answer
case 1
maximum static friction force applied can be = 2.53*10*0.605 = 15.306 newton
which means the block will not move untill a force greater than 15.306 N is applied on block
and the frictional force applied by table on block = 9.23 newton
case 2
now the force applied is 18.6 nweton > 15.306
hence block will move
and the frictional force applied by table on block = 2.53*(10)*.305 = 7.716 newton
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.