A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 2262517 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d = 104 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike bullet drop h in cm is 6.03,7,23,7.25,6.05,7.27,6.29.
Explanation / Answer
by using,
s=ut +1/2at^2
s=0+1/2at^2
t=sqrt(2s/g)
and
muzzle velocity v= d/t
here d=104 m
so,
v1=104/sqrt(2*0.0603/9.8)=937.78 m/sec
v2=104/sqrt(2*0.0723/9.8)=856.67 m/sec
v3=104/sqrt(2*0.0725/9.8)=855.05 m/sec
v4=104/sqrt(2*0.0605/9.8)=936.09 m/sec
v5=104/sqrt(2*0.0727/9.8)=853.85 m/sec
v6=104/sqrt(2*0.0629/9.8)=918.72 m/sec
therefore
Vavg=(937.78+856.67+855.05+936.09+853.85+918.72)/6
=893.0266 m/sec ...is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.