The bar in the figure falls vertically while maintaining electrical contact with
ID: 2262995 • Letter: T
Question
The bar in the figure falls vertically while maintaining electrical contact with the rails. The rail spacing is 35cm , and the field strength is B = 1.5T .(Figure 1)
A). If the bar drops from rest, what's the magnitude of the induced emf after it's been falling for 0.6s ? (You may assume that the magnetic force on the falling bar is much less than the bar's weight.)
B). If the bar drops from rest, what's the magnitude of the induced emf after it's been falling for 1.7s ?
The bar in the figure falls vertically while maintaining electrical contact with the rails. The rail spacing is 35cm , and the field strength is B = 1.5T .(Figure 1) If the bar drops from rest, what's the magnitude of the induced emf after it's been falling for 0.6s ? (You may assume that the magnetic force on the falling bar is much less than the bar's weight.) If the bar drops from rest, what's the magnitude of the induced emf after it's been falling for 1.7s ?Explanation / Answer
v = 9.8*.6 = 5.88
E = lbv = 0.35*1.5*5.88 =3.08 V
b) v = 9.8*1.7=16.66
E = LBv = 0.35*1.5*16.66 = 8.74 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.