A block of mass m = 5.60 kg is released from rest from point A and slides on the
ID: 2263725 • Letter: A
Question
A block of mass m = 5.60 kg is released from rest from point A and slides on the frictionless track shown in the figure below. (Assume ha = 7.90 m.)
point m/s point m/s A block of mass m = 5.60 kg is released from rest from point A and slides on the frictionless track shown in the figure below. (Assume ha = 7.90 m.) Determine the block's speed at points circle b and circle c. Determine the net work done by the gravitational force on the block as it moves from point circle a to point circle c.Explanation / Answer
a) 0.5*m*vb^2 = m*g(7.9-3.2)
vb = sqrt(2*4.7*9.8) = 9.598 m/s
0.5*m*vc^2 = m*g(7.9-2)
vc = sqrt(2*5.9*9.8) = 10.75 m/s
b)
Work done = chnage in kinetoc energy
W = 0.5*m*vc^2 - 0 = 323.792 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.