A block of mass m = 2.60 kg is pushed a distance d = 2.50 m along a frictionless
ID: 1367855 • Letter: A
Question
A block of mass
m = 2.60 kg
is pushed a distance
d = 2.50 m
along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude
F = 16.0 N
directed at an angle
= 26.0°
below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force.
J
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
J
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
J
(d) Determine the work done by the net force on the block.
J
Explanation / Answer
m = 2.60 kg
d = 2.50 m
F = 16.0 N
= 26.0°
(a)
Net Force in the Direction of movement, = F*cos(26)
= 16.0 * cos(26)
= 14.4 N
Work Done = Force * Distance
W = 14.4 * 2.5 J
W = 36 J
Work done on the block by the applied force = 36 J
(b)
As there is no motion in the Vertical Direction -
Work done on the block by the normal force exerted by the table = 0
(c)
As there is no motion in the Vertical Direction -
Work done on the block by the gravitational force = 0
(d)
Only work done is by the External Force applied , Therefore
Net Work done = 36 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.