A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.300 m above the surfa
ID: 1328356 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.300 m above the surface of a table, at the top of a = 35.0° incline as shown in the figure below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
____ m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
____ m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
____ m
(d) What time interval elapses between when the block is released and when it hits the floor?
___ s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?
Yes
No
Explanation / Answer
the acceleration down the incline is
a = g sin theta = 9.8 sin35 = 5.62 m/s^2
(b)
from the diagram
sin theta = h/d
d = h / sin theta = 0.3/ sin 35 = 0.52 m
the velocity of the block as it leaves the incline is
v = root 2ad = root 2 ( 5.62 m/s^2) ( 0.52 m) = 2.42 m/s
(c)
the horizontal component is
v x = v cos theta = 2.42 cos 35 = 1.98 m/s
the vertical velocity is
vy = -v sin theta= -2.42 sin 35 = -1.38m/s
(c)
the distance from the table is
R = vx t
from teh kinematic equation
H = vyt - 1/2 g t^2
-2.0 m =-1.38m/s t - 4.9 t^2
4.9 t^2+ 1.38 t - 2.0 m = 0
solving quadraatic eqution
t = 0.513 s
R= 1.98 m/s( 0.513 s) = 1.01574 m
The total time is the sum of the sliding motion and the falling motion. The time to fall is from part c and is
vf= vi + at
2.42 m/s= 0 + (5.62 m/s^2) t
t = 0.43 s
total time is T = 0.43 s +0.513 s = 0.943 s
(e)
No, the mass does not affect any result
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.