Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 2.50 kg is pushed d = 280 m along a frictionless horizontal

ID: 1606571 • Letter: A

Question

A block of mass m = 2.50 kg is pushed d = 280 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude f = 11.0 N directed at an angle theta = 25.0 degree below the horizontal as shown in the figure below. Determine the work done by the applied force. Determine the work done by the normal force exerted by the table. Determine the work done by the force of gravity. Determine the work done by the net force on the block. 68.0-kg runner has a speed of 5.50 m/s at one instant during a long-distance event. what is the runner's kinetic energy at this instant?

Explanation / Answer

Given F = 11 N

m = 2.5 kg

d = 2.8 m

theta = 25

a) the workdone by the applid force is

W = F * d * cos(theta)

W = 11 * 2.8 * cos(25)

W = 27.914 J

b) the normal force is perpendicular to the surface and no vertical displacement

vertical displacement is 0 so

work done by normal foce is w = 0

c) The gravitational force acts verically downward so

Also workdone by gravitational force is w = o

d)

work done by net force is the work done by applied force so

W = 27.914 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote