A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitud
ID: 2264755 • Letter: A
Question
A sinusoidal transverse wave travels along a long stretched string. The amplitude of this wave is 0.0890m, its frequency is 2.38 Hz, and its wavelength is 1.67m. What is the transverse distance between a maximum and minimum of the wave, How much time is required for 57.5 cycles of the wave to pass a stationary observation, Viewing the whole wave at any instant how many cycles are there in a 32.7m length of sting
Explanation / Answer
a) d = 2*A = 2*0.089 = 0.178 m
b) t = 57.5/f = 57.5/2.38 = 24.159 s
c) n = 32.1/1.67 = 19.22
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.