A pair of narrow, parallel slits separated by a distance of 0.235 mm are illumin
ID: 2265243 • Letter: A
Question
A pair of narrow, parallel slits separated by a
distance of 0.235 mm are illuminated by the
green component from a mercury vapor lamp
of wavelength 546.9 nm. The interference
pattern is observed on a screen 1.02 m from
the plane of the parallel slits.
a) Find the distance from the central maxi-
mum to the first bright region on either side
of the central maximum.
Answer in units of mm
b) Find the distance between the first and second
dark bands in the interference pattern.
Answer in units of mm
Explanation / Answer
distance of screen =L=1.02 m
wavelength=lambda=546.9 nm
distance between slits=d=0.235 mm
a)distance from central maximum to first bright region =lambda*D/d=2.4 mm
b)distance between first and second dark band=2.4 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.