The temperature inside the refrigerator is 2.0 C. It stands in a kitchen whose t
ID: 2269962 • Letter: T
Question
The temperature inside the refrigerator is 2.0 C. It stands in a kitchen whose temperature is 22 C. After a period of an hour, 95 kJ of heat are transferred from the interior of the refrigerator to the kitchen.
As a result of this heat transfer, what is the entropy change of (i) the contents of the refrigerator, and (ii) the kitchen? (Assume that the heat transfer is reversible.)
State the principle of entropy increase. Are your answers to the above compatible with this principle? If not, suggest an explanation (one or two sentences).
Explanation / Answer
COP(coefficient of performance)= k = Qc / W = Tc / Th-Tc=275/(295-275)=13.75
Qc= - 95Kj
W = Qc / COP= 95kj / 13.75
W = 6.909Kj
Qh = Qc+W = 95Kj + 6.909 =101.909Kj
DeltaSc = Qc/T = -95Kj/275= -.345 KJ/K
DeltaSh = Qh/T = 101.909/295 = 0.345 KJ/K
So overall Change in Entropy DeltaS = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.