An object has a position given by r = [2.0 m + (3.0 m/s) t ] ^i + [3.0 m - (2.00
ID: 2274935 • Letter: A
Question
An object has a position given by r = [2.0 m + (3.0 m/s) t ] ^i + [3.0 m - (2.00 m/s^2) t^2 ] j ^ , where all quantities are in SI units. What is the magnitude of the acceleration of the object at time t = 2.00 s.
The answer should be 4.00 m/s^2
What is the maximum distance we can shoot a dart, from ground level, provided our toy dart gun gives a maximum initial velocity of 2.78 m/s and air resistance is negligible?
The answer should be 0.789 m
Please show work and what formulas you used. Thank you.
Explanation / Answer
dr/dt = v = 3 i - 2(2t) j
dv/dt = -4 =a
a = 4 m/s^2
b
What is the maximum distance we can shoot a dart, from ground level, provided our toy dart gun gives a maximum initial velocity of 2.78m/s.
to reach maximum distance we have to throw the dart at an angle of 45 degree.
then
maximum horizontal distance=range=u*u sin 2*45/g=2.78*2.78/9.8=0.789m
because sin90=1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.