Suppose you need to install two heaters, which will be powered by conventional r
ID: 2277008 • Letter: S
Question
Suppose you need to install two heaters, which will be powered by conventional residential power, i.e. V=120. V, and are to be controlled by a single on-off switch. Each heater works by dissipating power in a resistor. The first heater, with resistance R1, is to produce P1=410. W. The second, with resistance R2, is to produce P2=1080 W.
b) If the two heaters are to be wired in parallel, what should R1 and R2 be?
Explanation / Answer
a) If they are in series, voltage gets divided. So, 410=V1^2/R1, 1080=(120-V1^2)/R2
Current is same throughout, so V1/R1=V2/R2= (120-V1)/R2. Solving for V1,
V1=120*R1/(R1+R2).
Then solving for R1 and R2, we get
R1= 41 ohms, R2= 108 ohms.
b) If they are in parallel, voltage remains same. So, 410=120^2/R1, 1080=(120^2)/R2
So, R1= 35.12 ohms, R2= 13.33 ohms.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.