Two charged objects are separated by a distance of L=0.4890 m as shown in the di
ID: 2277066 • Letter: T
Question
Two charged objects are separated by a distance of L=0.4890 m as shown in the diagram
Object Q1 has a charge of +5.840 nC. Object Q2 has a charge of +2.780 nC.
What is the magnitude and direction of the electric field at Point A, which is located a distance d=0.1027 m to the right of Object Q1?
If you were to place an electron at Point A, what would be the magnitude and direction of the force on the electron?
Two charged objects are separated by a distance of L=0.4890 m as shown in the diagram Object Q1 has a charge of +5.840 nC. Object Q2 has a charge of +2.780 nC. What is the magnitude and direction of the electric field at Point A, which is located a distance d=0.1027 m to the right of Object Q1? If you were to place an electron at Point A, what would be the magnitude and direction of the force on the electron?Explanation / Answer
point A is at a distance of d units from Q1 and is at a distance of (L-d) from Q2
Electric field due to point chage q is givern by E = Kq/r^2
so here Enet = EF due to q1 + EF due to q2
Enet = 9e9 * 5.840 *10^-9 /0.1027^2 - 9e9 * 2.780*10^-9/(0.4890-0.1027)^2
Enent = (4.983 + 0.167)10^3
Enet = 5.15 *10^3 N/C
b. force F = Eq
F = 5.15 * 1.6*10^-16
F = 8.24 *10^-16 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.