A square, single-turn wire coil L = 1.70 cm on a side is placed inside a solenoi
ID: 2278827 • Letter: A
Question
A square, single-turn wire coil L = 1.70 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 3.02 cm, as shown in the figure below.
http://oi57.tinypic.com/e5rxw3.jpg
The solenoid is 17.8 cm long and wound with 116 turns of wire. If the current in the solenoid is 2.54 A, find the flux through the coil.
If the current in the solenoid is reduced to zero in 3.20 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil.
Explanation / Answer
turns per unit length of solenoid = 116/0.178 = 651.68
B = u NI = 4 * pi * 10^(-7) * 651.68 * 2.54
flux = B * area = (4 * pi * 10^(-7) * 651.68 * 2.54) * 0.017^2/16 = 3.757 * 10^(-8)Tm^2
induced EMF = rate of change of flux = B/t = 3.757 * 10^(-8)Tm^2 / 3.2 = 1.17 * 10^(-8)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.