A square, single-turn wire coil L = 1.81 cm on a side is placed inside a solenoi
ID: 2033528 • Letter: A
Question
A square, single-turn wire coil L = 1.81 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 3.12 cm, as shown in the figure below. The solenoid is 19.3 cm long and wound with 132 turns of wire. If the current in the solenoid is 2.72 A, find the flux through the coil Submit Answer Incorrect. Tries 9/10 Previous Tries If the current in the solenoid is reduced to zero in 2.53 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
B = u0NI / L
B = 4? *10-7 * 132 * 2.72 / 0.193
B = 2.338e-3
Flux = B.A
Flux = 2.338e-3*0.0181*0.0181
Flux = 7.659e-7
Part b
Emf = dflux / dt
= 7.659e-7 / 2.53
= 3.027e-7 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.