A square, single-turn wire coil L = 1.81 cm on a side is placed inside a solenoi
ID: 2278857 • Letter: A
Question
A square, single-turn wire coil L = 1.81 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 3.12 cm, as shown in the figure below.
The solenoid is 17.0 cm long and wound with 110 turns of wire. If the current in the solenoid is 2.64 A, find the flux through the coil.
If the current in the solenoid is reduced to zero in 3.33 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil.
A 130-turn square wire coil of area 0.0400 m2 and L = 20.0 cm rotates about a vertical axis at 1650 rpm, as indicated in the figure below.
The horizontal component of the Earth's magnetic field at the location of the loop is 1.70E-5 T. Calculate the maximum emf induced in the coil by the Earth's field.
Explanation / Answer
1) B = u0* N/L * I = C T
flux = B*A = V * L^2 = 7.03*10^-7 Weber
e =d phi /dt = 7.03*10^-7/3.33 = 2.11*10^-7 Volts
2) e = d phi /dt = d (BA)/dt = B * dA/dt.
A crossing eatrh's magnetic field = A sin theta = l^2 sin theta
e = B* L^2 *cos theta d thta /dt
e max = n* b*L^2 * w = 130 * 1.70E-5 * .2 ^2 * 172.78 = 0.0152 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.