A square, single-turn wire coil L = 1.96 cm on a side is placed inside a solenoi
ID: 2279001 • Letter: A
Question
A square, single-turn wire coil L = 1.96 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 3.29 cm, as shown in the figure below.
1. The solenoid is 20.9 cm long and wound with 116 turns of wire. If the current in the solenoid is 3.15 A, find the flux through the coil.
2. If the current in the solenoid is reduced to zero in 3.06 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil.
A square, single-turn wire coil L = 1.96 cm on a side is placed inside a solenoid that has a circular cross section of radius r = 3.29 cm, as shown in the figure below. The solenoid is 20.9 cm long and wound with 116 turns of wire. If the current in the solenoid is 3.15 A, find the flux through the coil. If the current in the solenoid is reduced to zero in 3.06 s, calculate the magnitude of the average induced emf in the coil.Explanation / Answer
a)
B = mu*N/L*I
Flux = B*A (A = area of inner loop)
s0
Flux = 4*pi*10^-7*116*3.15*0.0196^2/0.209
= 8.44*10^-7 Tm^2
b)emf = d(flux)/dt
= 8.44*10^-7/3.06
=2.76*10^-7 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.