The circular region with radios R = 6.65cm shown in the figure has an electric f
ID: 2279692 • Letter: T
Question
The circular region with radios R = 6.65cm shown in the figure has an electric field directed upward perpendicular to the region. The amojunt of electric flux through a circle with radio r from the center of the region is given by the following expression.
What is the magnitude of the induced magnetic field at a distance r = 5.55 cm from the center of the circular region?
The circular region with radius R = 6.65 cm shown in the figure has an electric field directed upwards perpendicular to the region The amount of electric flux through a circle with radius r from the center of the region is given by the following expression: Phi E(r) = (2.45 V) x r What is the magnitude of the induced magnetic field at a distance r = 5.55 cm from the center of the circular region?Explanation / Answer
Answer is "0" because there no current flowing in so no elecric field and if no electric field present means no magnetic field changes, so no magnetic field changes means no magnitude of magnetic field. So, answer is zero (0).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.