A rock climber (m = 60 kg with gear in included) starts at the base of a cliff a
ID: 2280247 • Letter: A
Question
A rock climber (m = 60 kg with gear in included) starts at the base of a cliff and climbs to the top h = 26 m). He then walks along the plateau at the top for a distance L = 39 m. Find the work done by gravity and the change in gravitational potential energy of the rock climber. Recognize the Principles Sketch the Problem Identify the Relationships Solve Estimate To find the change in potential energy as the person moves along the plateau (from B to C) we need to estimate the change in height. What is the approximate change in the person's height? Calculations (use your estimate) What is the change in potential energy as the person moves from point A to point B? What is the change in potential energy as the person moves from point B to point C? What is the change in potential energy as the person moves from point A to point C? What is the work done by gravity as the person moves from point A to point C?Explanation / Answer
Change in potential energy as the person moves from a-b=mgh
=60*10*26
=15600J
Change in potential energy as the person moves from b-c=mgh
=0
Change in potential energy as the person moves from a-c
=15600J
Work done by gravity is negative of change in potential energy
=-15600J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.