From this data, what is the molarity for Ca^2+? Please explain the calculation.
ID: 228122 • Letter: F
Question
From this data, what is the molarity for Ca^2+? Please explain the calculation.
Mass of EDTA
(Analytical Balance)
Mass of 250 mL flask
(Top Loading Balance)
Tare mass
112.74 g
Gross mass
361.37 g
Net mass
0.1465 g
248.63 g
Dist. Water
Sample 1
Sample 2
Trial number
1
2
3
4
5
Brand Name
N/A
Poland Spring
Poland Spring
Pellegrino
Pellegrino
Sample Volume (25.00 or 10.00 mL)
25.00 ml
25.00 ml
25.00 ml
10.00 ml
10.00 ml
Initial Volume
(Vo)
1.00 ml
3.30 ml
6.00 ml
8.70 ml
10.20 ml
Final Volume (Vf)
3.30 ml
6.00 ml
8.70 ml
40.90 ml
42.60 ml
Net Volume
2.30 ml
2.70 ml
2.70 ml
32.20 ml
32.40 ml
mol EDTA
molarity Ca2+
Water Hardness
Thank you in advance.
Mass of EDTA
(Analytical Balance)
Mass of 250 mL flask
(Top Loading Balance)
Tare mass
112.74 g
Gross mass
361.37 g
Net mass
0.1465 g
248.63 g
Resalts: 1. Total Dissolved Solids in Water Samples (10 pts) Sample Beand of Samege 2. Quantitative Determination of Calcism lou in Water Samples by EDTA Ti 1 Distilled Waer 2500m 2500ml .00 m 70 ml 70ml 10 00 ml 10 00 m 0.20m 42 60 m 25.00 ml 1.00ml 090 m Preparatio of EDTA solution (10 pts) 2203240 2.30 Grams of EDTA required 0.14612 molarity C Mass of EDT Questions (tetal of 30 pts) 1. Answer the following by referring to your resalts of the titrations. Your answe 61 37 ported by your data . Which of the water samples that you tested had the highest calcium concent Net mass 0.1465 g 48 63Explanation / Answer
MOLARITY = MOLES OF THE SOLUTE *1000/ VOLUME OF THE SOLUTION (in ml)
sample 1
moles of EDTA = given mass / molecular mass = 0.1465/292.24 = 5.01*10-4
hence molarity = 5.01*10-41000/2.3= 0.2179
sample 2
molarity = 5.01*10-4*1000/2.7 = 0.1855
sample 3
molarity = 5.01*10-4*1000/2.7 = 0.1855
sample 4
molarity = 5.01*10-4*1000/32.20 = 0.017
sample 5
molarity = 5.01*10-4*1000/32.40 = 0.0154
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.