The linear acceleration of a particle is given by a ( t ) = 7.00 ? t 3 where the
ID: 2281933 • Letter: T
Question
The linear acceleration of a particle is given by a(t) = 7.00 ? t3 where the acceleration is in m/s2 and the time is in seconds. At t = 0 the position of the particle is 5.00 meters, and at t = 2.00 seconds, the particle's velocity is 8.00 m/s. (a) What is the velocity of the particle at t = 6.00 s? (b) What is the position of the particle at t = 1.00 s? The linear acceleration of a particle is given by a(t) = 7.00 ? t3 where the acceleration is in m/s2 and the time is in seconds. At t = 0 the position of the particle is 5.00 meters, and at t = 2.00 seconds, the particle's velocity is 8.00 m/s. (a) What is the velocity of the particle at t = 6.00 s? (b) What is the position of the particle at t = 1.00 s?Explanation / Answer
a = 7.00 - t
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.