Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two charges, Q 1 = 3.40 ?C, and Q 2 = 5.50 ?C are located at points (0,-2.00 cm

ID: 2286507 • Letter: T

Question

Two charges, Q1= 3.40 ?C, and Q2= 5.50 ?C are located at points (0,-2.00 cm ) and (0,+2.00 cm), as shown in the figure.

What is the magnitude of the electric field at point P, located at (5.00 cm, 0), due to Q1 alone?
What is the x-component of the total electric field at P?

What is the y-component of the total electric field at P?

What is the magnitude of the total electric field at P?

Now let Q2 = Q1 = 3.40 ?C. Note that the problem now has a symmetry that you should exploit in your solution. What is the magnitude of the total electric field at P?

Given the symmetric situation of the previous problem, what is the magnitude of the force on an electron placed at point P?

Explanation / Answer

Q1 lies on -ve y axis,

Q2 lies on +ve y axis

point P is on +ve x axis

Electric field at point P due to Q1 is independent of Q2

EQ1=kQ1/r2

where r=(22+52)1/2

The x componenet of E at P

Ex=ExQ1+ExQ2

=EQ1sin45+EQ2sin45

EQ2=kQ2/r2

Ey=EyQ2-EyQ1

Ey=EQ2sin45-EQ1sin45

because they are in opposite dirction

total field=Ex+Ey

when the charges are same

Ex=2EQsin45

Ey=0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote