A block of mass 5.65 kg is pushed up against a wall by a force P that makes an a
ID: 2289856 • Letter: A
Question
A block of mass 5.65 kg is pushed up against a wall by a force P that makes an angle of theta= 50.0 degree angle with the horizontal as shown below. The coefficient of static friction between the block and the wall is 0.243. (a) Determine the possible values for the magnitude of P that allow the block to remain stationary. (If there Is no maximum, enter NONE In that answer blank.) |Pmax | = N |Pmin| = N (b) What happens if |P|, has a larger value than |Pmax|? . The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall. What happens If |P| has a smaller value than |Pmin|? The block slides up the wall. The block does not slide along the wall. The block slides down the wall.Explanation / Answer
For maximum value:
Psin(theta) = uPcos(theta) + mg
Solving we get
P = mg/(sin(theta) - ucos(theta))
Pmax = 3.45*9.8/(sin 50 - .251*cos50) = 55.91 N
For Pmin = 3.45*9.8/(sin50 + .251cos50) = 36.45 N
If it has largeer value it will sldie up
If it has lower value it will fall down.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.