We can model the cell membrane of an animal cell as a capacitor with a resting m
ID: 2295161 • Letter: W
Question
We can model the cell membrane of an animal cell as a capacitor with a resting membrane potential of 67mV, a width of 7.0nm, and a dielectric constant of 80.
a.) if we measure the charge on the inner surface of the membrane to be 5x10^-11 C, then what is the capacitance of the capacitor?
b.) Calculate the magnitude of the electric field inside the membrane.
c.) How much electrical energy is stored as a result of this charge separation?
Please answer with as much detail as possible, diagrams are great!
Constants that may be needed are:
E_o = 8.85x10^-12 k= 8.99x10^-9 radius of an animal cell= 2.0x10^-5m
Explanation / Answer
a) charge = capacitance * voltage .
therefore, capcitance = charge/ voltage = 0.000746 pF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.