A textbook of mass 2.08kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord at
ID: 2299702 • Letter: A
Question
A textbook of mass 2.08kg rests on a frictionless, horizontal surface. A cord attached to the book passes over a pulley whose diameter is 0.150m , to a hanging book with mass 2.92kg . The system is released from rest, and the books are observed to move a distance 1.14m over a time interval of 0.760s .
A) What is the tension in the part of the cord attached to the textbook?
B) What is the tension in the part of the cord attached to the book?
C) What is the moment of inertia of the pulley about its rotation axis?
Explanation / Answer
first we find the accelartion of the system i.e
s=ut + 1/2 a t^2
1.14=0 +1/2 *a *0.76^2
acc=3.94
now
a)T 1= mass of the textbook * accelartion of system=2.08*3.94=8.21 N
b)T 2=mass of the book * accelaration of system =2.92 * 3.94 =11.50 N
C)Moment of inertia about the roataional axis= mass of the pulley * (radius of the pully)^2 =m*(0.15/2)^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.