My Notes o Ask Your Teacher 12/2 points I Previous Answers serpset9 28.p.005.nva
ID: 2307452 • Letter: M
Question
My Notes o Ask Your Teacher 12/2 points I Previous Answers serpset9 28.p.005.nva 9/100 Submissions Used Three 100 n resistors are connected as shown in the figure. The maximum power that can safely be delivered to any one resistor is 25.5 W. 100 100 100 (a) What is the maximum potential difference that can be applied to the terminals a and b? 75.3 (b) For the voltage determined in part (a), what is the power delivered to each resistor? resistor on the left 25.5 3.15 What does How is the current through this resistor related to that of the leftmost resistor? resistor at the top of the loop that imply about the ratio of the powers delivered to the two resistors? w 1.59 delivered to the top How should the power delivered to this resistor compare to the power resistor at the bottom of the loop resistor? W (c) what is the total power delivered to the combination of resistors? 38 1 Need Help? L watchExplanation / Answer
Since
Pmax=V12/R1
=>25.5 =V12/100
V1=50.5 Volts
Current flowing in the circuit
I=V1/R1=50.5/100 =0.505 A
equivalent resistance of parallel combination
Rp =(1/100 + 1/100)-1=50 ohms
So Voltage drop across them
Vp=I*Rp=0.505*50 =25.25 Volts
So Power delivered to resistors is
Pleft=25.5 W
Ptop=Pbottom=(I/2)*25.25 =(0.505/2)*25.25 =6.3 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.