The circular disk of mass m = 12.0 kg and radius r = 0.42 m, is rolling through
ID: 2308201 • Letter: T
Question
The circular disk of mass m = 12.0 kg and radius r = 0.42 m, is rolling through the bottom of the circular path of radius R = 1.40 m. If the disk has an angular velocity ? = 2.0 rad/s, determine the force N exerted by the path on the disk.
please use the numbers in this problem i have the general solution and it is no help
The circular disk of mass m = 12.0 kg and radius r = 0.42 m, is rolling through the bottom of the circular path of radius R = 1.40 m. If the disk has an angular velocity = 2.0 rad/s, determine the force N exerted by the path on the diskExplanation / Answer
N = m [g + r2w2 / R- r]
= 12.0 [ 9.8 + ( 0.422 * 22 / 1.4 - 0.42) ]
= 12.0 [ 9.8 + 0.72 ]
= 126
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.