A 2.10 cm × 2.10 cm square loop of wire with resistance 1.20×10?2 ? has one edge
ID: 2308902 • Letter: A
Question
A 2.10 cm × 2.10 cm square loop of wire with resistance 1.20×10?2 ? has one edge parallel to a long straight wire. The near edge of the loop is 1.20 cm from the wire. The current in the wire is increasing at the rate of 120 A/s . What is the current in the loop in ?A?
« previous 2 of 6 | next >» Prayer 2 Part A A 2.10 cm × 2.10 cm square loop of wire with resistance 1.20×10-2 has one edge parallel to a long straight wire. The near edge of the loop is 1.20 cm from the wire. The current in the wire is increasing at the rate of 120 A/s What is the current in the loop? HA Submit My Answers Give Up Provide Feedback ContinueExplanation / Answer
The near edge of the loop c = 0.012 m
length of side of square loop a = b = 0.021 m
resistance R = 1.2*10-2 and current rate dI/dt = 120 A/s
the loop current is calculated as follows:
I loop= (0b/2R)(dI/dt)[ln(c + a / c)]
= [(4*10-7)(0.021) /(2)()(1.2*10-2)](120)[ln(0.021 + 0.012 / 0.012)]
=87.28*10-6 A
= 87.28 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.