Given a DC Shunt Generator with an armature voltage E_a = 200V_k and an armature
ID: 2316690 • Letter: G
Question
Given a DC Shunt Generator with an armature voltage E_a = 200V_k and an armature resistance of R_a = 2.5 Ohm, determine: The armature current I_a, if the voltage drop at the brushes-commutator interface is V_b = 3.2V_dc The field current I_f for zero-ohm rheostat value, and R_f = 6 Ohm The field current under maximum rheostat setting, R_rheo = 50 Ohm and R_f = 6 Ohm The load current, under zero-ohm rheostat conditions, given R_L = 40 Ohm The load current, under maximum rheostat conditions, given R_L = 40 OhmExplanation / Answer
please find attached figure of my notes
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.