A refrigerated truck moving at 100km/h has a trailer that is 3 m wide by 15 m lo
ID: 2326798 • Letter: A
Question
A refrigerated truck moving at 100km/h has a trailer that is 3 m wide by 15 m long and 3 m high. The refrigeration system is providing cooling at 2000 W. The top, sides, front, and rear surfaces exchange thermal energy convectively at an ambient temperature of 40 degree C. Determine the equilibrium surface temperature of all surfaces of the trailer. Radiation heat transfer Is small to the surroundings. Calculate Re_L for the length of the trailer and assume it applies to the entire surface of the trailer. Assume film temperature equal to ambient temperature and verify at end of solution.Explanation / Answer
* Here, We have
Truck Velocity, V=100 km/h = 27.778 m/s
Truck Width, W=3m
Truck length, L=15m
Truck height, H=3m
ambient Temperature, Ta = 40 oC
Cooling, Q = 2000W
Total Surface area, As = 2 * (3 x 15 + 3 x 15 + 3 x 3) = 198 m2
*Air Properties at 40 deg.C are as below
Thermal Condutivity of air, k = 0.02732 W/moC
Kinematic Viscosity, v = 16.768 x 10-6 m2/s
Prendlt Number, Pr = 0.7
*Calculation :
Reynolds No., ReL = V * L / v
ReL = 27.778 x 15 / (16.768 x 10-6)
ReL = 24.85 x 106 > 5 x 105
Here ReL > Recr , Hence Flow is Terbulance,
So Correlation for find out convective heat transfer coefficient is Nu = hL/k = 0.0375 * ReL0.8 * Pr0.333
h = k / L * 0.0375 * ReL0.8 * Pr0.333
h = 0.02732 / 15 * 0.0375 * (24.85 x 106)0.8 * (0.7)0.333
h = 50.007 W/m2oC ~ 50 W/m2oC
Convective Heat transfer, Q = h x As x (Ta - Teq), Where Teq is film temperature
Teq = Ta - Q / (h x As)
Teq = 40 - 2000 / (50 x 198)
Teq = 39.79 oC
By comparing value of Teq and Ta, Film temperature is equal to ambient temperature.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.