Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Case 5.2 On January 2, 2017, Sun Company, a us, based company, acquired for 2,00

ID: 2335653 • Letter: C

Question

Case 5.2 On January 2, 2017, Sun Company, a us, based company, acquired for 2,000,000 francs an 80% interest in Moon Company, a Swiss company. On January, 2, 2017, Moon Company reported a retained earnings balance of 480,000 francs. Moon's books are maintained in francs and are in conformity with U.S. generally accepted accounting principles. Trial financial statements for Moon as of December 31, 2018, are presented here: Balance Sheet Cash Account Receivables Inventory (FIFO cost) Land Building (net) Equipment (net) 962,500 660,000 1,037,500 500,000 550,000 405,000 4,115,000 Total Assets Accounts Payable Short-Term Notes Payables Bonds Payable Common Stock Additional Paid in Capital Retained Earnings 1/1 Net income Dividends Total Liabilities and Equity 800,000 650,750 850,000 960,000 300,000 513,000 416,250 (375,000) 4,115,000 Income Statements Sales Cost of Goods Sold Depreciation Expenses Other Expenses Income Tax Expenses 3,775,000 (2,312,500) (125,000) (818,750) (102,500) 416,250 Other information follows: 1. Beginning Inventory of 830,000 francs was acquired when the exchange rate was $0.165 2. Purchases of Inventory made uniformly throughout 2018 were 2,520,000 francs 3. All plant assets were acquired before the parent obtained a controlling interest in the subsidiary

Explanation / Answer

Solution:-

1.

= 962,500 * 0.19

= $182,875

= 660,000 * 0.19

= $125,400

= 1,037,500 * 0.19

= $197,125

= 500,000 * 0.19

= $95,000

= 550,000 * 0.19

= $104,500

= 405,000 * 0.19

= $76,950

= 182,875 + 125,400 + 197,125 + 95,000 + 104,500 + 76,950

= $781,850

= 800,000 * 0.19

= $152,000

= 650,750 * 0.19

= $123,643

= 850,000 * 0.19

= $161,500

= 960,000 * 0.15

= $144,000

= 300,000 * 0.15

= $45,000

= 152,000 + 123,643 + 161,500 + 144,000 + 45,000 + 81,708 + 73,999

=$781,850

= 3,775,000 * 0.176

= $146,080

= 1,037,500 * 0.176

= $443,520

= 3,775,000 + 1,037,500

= 4,812,500

= 664,400 + 182,600

= $847,000

= 830,000 * 0.176

= $146,080

= 2,520,000 * 0.176

= $443,520

= 830,000 + 2,520,000 + 1,462,500

= 4,812,500

= 146,080 + 443,520 + 257,400

= $847,000

= 125,000 * 0.176

= $22,000

= 818,750 * 0.176

= $144,100

= 102,500 * 0.176

= $18,040

= 416,250 * 0.176

= $73,260

2.

verification of the translation adjustment :-

= 1,773,000 * 0.17

= $301,410

= 416,250 * 0.176

= $73,260

= 375,000 * 0.18

= $67,500

= (301,410 + 73,260 - 67,500)

= $307,170

= 1,814,250 * 0.19

= $344,708

= 344,708 - 307,170

= $37,538

= 37,538 + 36,462

= $74,000

Balance sheet :- Translation Francs Rate U.S Cash 962,500 0.19

= 962,500 * 0.19

= $182,875

Accounts receivable 660,000 0.19

= 660,000 * 0.19

= $125,400

inventories 1,037,500 0.19

= 1,037,500 * 0.19

= $197,125

Land 500,000 0.19

= 500,000 * 0.19

= $95,000

Buildings(net) 550,000 0.19

= 550,000 * 0.19

= $104,500

Equipment (net) 405,000 0.19

= 405,000 * 0.19

= $76,950

Total assets 4,115,000

= 182,875 + 125,400 + 197,125 + 95,000 + 104,500 + 76,950

= $781,850

Account payable 800,000 0.19

= 800,000 * 0.19

= $152,000

short-term notes payable 650,750 0.19

= 650,750 * 0.19

= $123,643

bonds payable 850,000 0.19

= 850,000 * 0.19

= $161,500

Common stock 960,000 0.15

= 960,000 * 0.15

= $144,000

Additional paid- in capital 300,000 0.15

= 300,000 * 0.15

= $45,000

Retained earnings 554,250 $81,708 Cumulative transaction adjustment (credit) Total liabilities 4,115,000

= 152,000 + 123,643 + 161,500 + 144,000 + 45,000 + 81,708 + 73,999

=$781,850

Income statement: Sales 3,775,000 0.176

= 3,775,000 * 0.176

= $146,080

Closing inventories(at cost) 1,037,500 0.176

= 1,037,500 * 0.176

= $443,520

Total

= 3,775,000 + 1,037,500

= 4,812,500

= 664,400 + 182,600

= $847,000

opening inventories 830,000 0.176

= 830,000 * 0.176

= $146,080

purchases 2,520,000 0.176

= 2,520,000 * 0.176

= $443,520

Gross margin(balancing figure) Total

= 830,000 + 2,520,000 + 1,462,500

= 4,812,500

= 146,080 + 443,520 + 257,400

= $847,000

Depreciation 125,000 0.176

= 125,000 * 0.176

= $22,000

other expenses 818,750 0.176

= 818,750 * 0.176

= $144,100

income tax expenses 102,500 0.176

= 102,500 * 0.176

= $18,040

Net income 416,250 0.176

= 416,250 * 0.176

= $73,260

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote