The following scenario will be used for the next three questions Miser Construct
ID: 2338614 • Letter: T
Question
The following scenario will be used for the next three questions Miser Construction Company (who applies the Percentage of Completion method) was the low bidder on a construction project to build a bridge for $14.000,000. The project was begun in 2016 and completed in 2018. Cost and other data are presented below ("costs incurred" are for each particular year): 2016 2017 2018 sts incurred (during specifc $3,000,000 $6,000,000 $2.800,000 year) Estimated costs to complete end of year) Billings during the year $9.000,000 $3,200,000 $2.800,000 $3,000,000 $6,800,000 $6,600,000 $O $4,000,000 $4,600,000 Cash collections during the yearExplanation / Answer
Solution:
Total estimated cost of contract at the end of 2017 = Cost incurred + Estimated cost to complete
= (3000000+6000000) + 3000000 = $12,000,000
Total cost incurred till 2017 = $9,000,000
Percentage of completion = $9,000,000 / $12,000,000 = 75%
Total revenues to be recognized till 2017 = $14,000,000*75% = $10,500,000
% of completioin in 2016 = $3,000,000 / $12,000,000 = 25%
Revenue recognized in 2016 = $14,000,000*25% = $3,500,000
Revenue to be recognized in 2017 = $10,500,000 - $3,500,000 = $7,000,000
Cost incurred in 2017 = $6,000,000
Amount of profit recongized in 017 = $7,000,000 - $6,000,000 = $1,000,000
Hence 3rd option is correct.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.