6 Given the following information for Jane Cole, complete Schedule D of Form 104
ID: 2341283 • Letter: 6
Question
6 Given the following information for Jane Cole, complete Schedule D of Form 1040 through Part III. . Stock options, which she purchases on February 14 of the current year for $850, ex pire on October 1. . On July 1, she sells for $4,500 her personal-use automobile acquired on March 31, 2010, for S18,000. On August 16, she sells for $3,100 her stock of York Corporation purchased as an investment on February 16, for $1,600. On March 15, she sells for $5,600 an antique ring, a gift from her grandmother on January 10, 2004, when its FMV was $1,600. The ring was purchased by her grand- mother on April 2, 1979, for $1,800. She has an STCL carryover of $250 from last year. .Explanation / Answer
ANSWER:
Jane Cole Form 1040 and Schedule D:
1.stock alternative acquired worth $850 on February 14 which lapsed on October 1, since choice terminated inside one year
There will be here and now capital Gain=$850 .
2.Purchases of cars worth of $18000 for individual use on walk 3,1990. she sold the vehicles on July 1 for $4500. since, holding time of vehicles is over 1 year
There will be Long term capital gain of = $18000-$4500=$13500 .
3.Purchased York enterprise stock worth $1600 on February 16 and sold it on august 16 for $3100. since holding period is under 1 year,
There will be here and now capital gain of=$3100-$1600=$1500 .
4.the premise of the property or resource got as blessing relies upon the FM V of the property and the date of blessing and givers premise. in the event that contributors premise is equivalent to or not as much as FM V at the season of blessing then the benefactor premise is equivalent to givers premise irrespectivelt. on the off chance that the benefactors premise is more than FM V of the property as on the date of blessing, at that point the givers premise will be utilized to decide gain and FM V at the season of the blessing will be utilized to decide misfortune.
Here benefactor premise is$1800 and FM V is $1600. since ring I sold at gain, donnes premise will be equivalent to $1800 it implies giver premise. subsequently, there will be long haul capital gain of =$5600-$1800=$3800 . since the ring is old fashioned ring-long haul capital gain will be saddled at 28%.
5.It is said that there is presented ST CL of $250, consequently there will be NSTCG of =$4500-$850=$3650 . what's more, NEGLECT of 3800 .
Note: Individuals guessed report their capital gain and misfortune on plan D of shape 1040. here and now capital additions and misfortunes are accounted for to some degree, long haul capital gains and loses are accounted for to some extent 2 and section 3 gives the synopsis of section 1 and 2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.