Candies Inc. manufactures and sells two products, marshmallow bunnies and jelly
ID: 2346773 • Letter: C
Question
Candies Inc. manufactures and sells two products, marshmallow bunnies and jelly beans. The fixed costs are $350,000, and the sales mix is 70% marshmallow bunnies and 30% jelly beans. The unit selling price and the unit variable cost for each products are as follows:Products Unit selling Price Unit Variable Cost
Marshmallow bunnies $2.40 $1.00
Jelly beans $1.80 $0.90
(a) Compute the break-even sales (units) for the overall product, E.
(b) How many units of each product, marshmallow bunnies and jelly beans, would be sold at the break-even point?
Explanation / Answer
units----X
Marshmallow bunnies $2.40
sales mix is 70% marshmallow bunnies
= $2.40 x 0.7 X
30% jelly beans
Jelly beans $1.80 $0.90
= $1.80 x 0.3X
= $2.40 x 0.7 X + $1.80 x 0.3X =$350,000 + $100 x 0.7X +$90 x 0.3X
X= 280,000
(a) Compute the break-even sales (units) for the overall product, E.
X= 280,000
(b) How many units of each product, marshmallow bunnies and jelly beans, would be sold at the break-even point?
Marshmallow bunnies =0.7 X 280,000 =196,000
JELLY BEANS =0.3 X 280,000 =84,000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.