Smith company expects to sell 5,000 units. Each unit requires: 2 pounds of direc
ID: 2369570 • Letter: S
Question
Smith company expects to sell 5,000 units.
Each unit requires:
2 pounds of direct material at $10 per pound
2 direct labor hours at $12 per direct labor hour
The manufacturing overhead rate is $7 per direct labor hour.
The beginning inventories are as follows:
Direct materials: 1,000 pounds
Finished goods: 2,500 units
The planned ending inventories are as follows:
Direct materials: 2,000 pounds
Finished goods: 1,500 units
Required:
1. What is the planned production?
2. What are the required direct material purchases for the planned production?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the answer as follows:
Part 1:
Planned Production:
Sales = 5000
+ Desired Ending Inventory = 1500
- Opening Inventory = 2500
Required Production = 4000 units
Part 2:
Raw Material needed for Planned Production = 4000*2= 8000
+ Desired Ending Inventory of Raw Materials = 2000
- Opening Inventory of Raw Materials = 1000
Required Material Purchases = 9000
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.