Smith has applied overhead of $73,000 and actual overhead of $87,600 for the mon
ID: 2371322 • Letter: S
Question
Smith has applied overhead of $73,000 and actual overhead of $87,600 for the month of November. It applies overhead based on direct labor hours and those equaled 14,600 in November. Overhead for the year was estimated to be $900,000. How many direct labor hours were estimated for the year?a. 175,200 b. 180,000 c. $5 d. 150,000 e. $6 Smith has applied overhead of $73,000 and actual overhead of $87,600 for the month of November. It applies overhead based on direct labor hours and those equaled 14,600 in November. Overhead for the year was estimated to be $900,000. How many direct labor hours were estimated for the year?
a. 175,200 b. 180,000 c. $5 d. 150,000 e. $6 175,200 180,000 $5 150,000 $6 a. 175,200 b. 180,000 c. $5 d. 150,000 e. $6
Explanation / Answer
Hi,
Please check:
Estimated rate per hour = 73000/14600 = 5
Direct Labor Hours for the Year = 900000/5 = 180000
Thanks.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.