Clemson Co. incurs $350,000 of overhead costs each year in its three main depart
ID: 2371906 • Letter: C
Question
Clemson Co. incurs $350,000 of overhead costs each year in its three main departments, machining ($200,000), inspections ($100,000) and packing ($50,000). The machining department works 4,000 hours per year, there are 500 inspections per year, and the packing department packs 500 orders per year. Information about Clemson’s two products is as follows:
Product X Product Y
Machining hours 1,000 3,000
Inspections 100 500
Orders packed 350 650
Direct labor hours 1,700 1,800
Using ABC, how much overhead is assigned to Product X this year?
a. $84,167
b. $121,154
c. $170,000
d. $175,000
Explanation / Answer
Machining $200000 Inspecting $100000 order $50000 Machining hours1,000 3,000 Inspections 100 500 Orders packed 350 650 machining=200000/4000=$50 inspecting=100000/600=166.7 order=50000/1000=50 So, applied OH for Maxi A = Setting up machines for $50 x 1000 = $50000 Machining $166.7 x 100 = $16667 Inspecting $50 x 350 = 17500 Total $84,167
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.